پیشگیری و اهمیت بیماری پوکی استخوان

 • زمان درج : 29 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> ورزش و سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : ورزش و سلامت
 • پیشگیری و اهمیت بیماری پوکی استخوان
 •  اهمیت بیماری پوکی استخوان
  پوکی استخوان می تواند به شکل های متنوعی رخ دهد ، این بیماری نیز در سن بالای شصت سال رخ خواهد داد ، البته این بیماری در جنس مؤنث بیشتر خواهد بود.
  پوکی استخوانی که رخ دهد شاید در اولین مراحل هم علامتی نداشته باشد اما باید از یک سری علائم احتمالی آن نیز آگاه باشیم تا بتوانیم بیشترین کار را انجام دهیم. شاید گاهی علائمی را بدانیم اما در واقع این علائم هیچ ارتباطی به آنچه که مدنظر ما قرار دارد نخواهد داشت. گاهی برخی از علائم ارتباط دارند اما گاهی هم برخی ارتباطی ندارند.  دردهایی وجود دارند که شاید منشأ آنها پوکی استخوان باشد اما برای ما اهمیتی ندارند. این می تواند سبب بدتر شدن علائم مربوطه باشد.
   هرچه فاکتور سن شما بالا می رود می تواند سبب ابتلای بیشتر به پوکی استخوان شود. سن یکی از فاکتورهای بسیار حساس خواهد بود. زمانی که به سن پنجاه سالگی خواهید رسید باید به دنبال سلامتی استخوان های خود و همچنین تست کردن آن باشید. در حقیقت می توانیم این سن را یکی از حساس ترین سن ها برای پوک شدن استخوان های خود بدانیم. در این سن و حتی در سنین قبل تر بهتر است تا از کلسیم بهره ببرید. برای تست کردن میزان تراکم مربوط به استخوان های شما بهترین سنی که می توانیم با توجه به جنسیت نیز به آن اشاره داشته باشیم در خانم سن 65 سالگی و همچنین در مردان هم سنی بالای چهل سال در نظر گرفته شده است.           

  سبک زندگی و ابتلا به پوکی استخوان
  پوکی استخوان شما می تواند به دلیل استفاده نمودن از انواع داروهایی که به صورت تزریقی نیز تجویز می شود رخ دهد. در مواردی که درمان هایی برای سرطان خود انجام می دهید این داروها می توانند سبب شوند تا پوکی استخوان در شما بیشتر شود. همچنین داروهایی که برای بیماری افسردگی و حتی برای کاهش اسید معده نیز از آن بهره می برید در زمره ی داروهایی قرار دارند که ریسک ابتلا را بالاتر می برند. اکثر افراد از این بیماری ها نیز رنج می برند و همچنین علاوه بر آن می توانیم به مصرف این داروها هم اشاره نماییم.
   در رابطه با علائمی که مربوط به  قد می باشد ، در صورتی که پوکی استخوان اتفاق افتد معمولا کاهش وزن نیز رخ خواهد داد. در رابطه با کم شدن قد اندازه ی آن در حد چند سانتی متر خواهد بود اما همین چند سانتی متر هم تأثیرگذار خواهد بود.  پس بهترین راه حل برای شما استفاده نمودن از چکاپ هایی خواهد بود که به صورت سالانه می توانید آنها را انجام دهید. پس در صورتی که کاهش قد را مشاهده نموده اید.

  پیشگیری و اهمیت بیماری پوکی استخوان

  کاهش ویتامین د
  ویتامین د عاملی خواهد بود که می تواند سبب رشد قدی و دندانی و همچنین حفظ سلامتی بدن شما می شود. در مواردی که ریسک خطر ابتلا به انواع بیماری ها را داشته باشید این امکان وجود دارد که ویتامین د در بدن شما نیز کم شده باشد. سطح این ویتامین به صورت ماهانه باید از طریق مصرف نمودن مکمل تنظیم شود. بیماری هایی نظیر بیماری هایی که در قلب اتفاق می افتند ، همچنین بیماری هایی همانند سرطان و مشکلاتی در درک و . . . احتمال کمبود این ویتامین وجود دارد.  کمبود چنین ویتامین در مواقعی که نور آفتاب کم باشد همانند فصل پاییز و زمستان نیز رخ خواهد داد.  

  درد در عضلات
  در مواقعی که پوکی استخوان رخ می دهد ، درد در عضلات بیشتر دیده می شود. زیرا فشارهایی در داخل استخوان ها و همچنین مفصال و در نهایت عضله ها بیشتر دیده می شود. در داخل استخوان ها نیز ضعف ها شدیدتر خواهند شد ، رفته رفته ترک هایی در استخوان های شما دیده می شود که با گذشت زمان این ترک ها به شکست منتهی خواهند شد.   مثلا کوچک ترین فشاری به که بدن خود وارد کنید می تواند سبب شکستگی های بزرگی شود.
  در مواقعی که سیگار مصرف کنید یا آنکه تعداد روزهای مربوط به مصرف الکل نیز در شما بالا برود یعنی ریسک ابتلا به بیماری های متنوعی نظیر پوکی استخوان یا آنکه بیماری هایی دیگر همانند سکته مغزی و قلبی بیشتر است. بنابراین بهترین راه حل داشتن سبک زندگی صحیح و بهره بردن از مکمل های مربوط به استخوان یعنی کلسیم و ویتامین خواهد بود.  


   

   
   
   

      


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب پیشگیری و اهمیت بیماری پوکی استخوان
  تعداد کل بازدید ها: 355
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه